Dzień Jazdy Nago Na Rowerze, czyli World Naked Bike Ride obchodzony jest 10 czerwca. To nietypowe święto wciąż wzbudza sporo kontrowersji. W tym dniu nadzy demonstranci przejeżdżają ulicami miast. Przeczytaj, co celebrują rozebrani rowerzyści!
Przejazd nagich osób na rowerach może budzić zdumienie, a dla niektórych jest zapewne sporym szokiem. Inicjatywa niesie jednak ze sobą konkretne przesłanie, o którym warto pamiętać. Przede wszystkim jest okazją do pokazania, że ciało ludzkie jest piękne samo w sobie, a nagość powinna być postrzegana jako coś naturalnego, a nie wstydliwego. Po drugie demonstranci chcą zwrócić uwagę na konieczność dbania o środowisko, zamiany samochodu na rower, korzystania z odnawialnych źródeł energii. Przeczytaj, kto świętuje 10 czerwca!
Dzień Jazdy Nago Na Rowerze – historia święta
Światowy Dzień Jazdy Nago Na Rowerze ustanowiony został w 2003 roku, a jego przesłaniem miała być walka z uzależnieniem ludzkości od ropy naftowej. Kilka lat później ideą przyświecającą manifestantom było propagowanie zdrowego trybu życia, w tym jazdy na rowerze. Organizatorzy proponują uczestnikom akcji przejazd jednośladem bez ubrania lub jedynie z częściowo zakrytym ciałem. W tym dniu wiele osób zakłada także kolorowe, barwne stroje, maluje na ciele fantazyjne wzory. Oczywiście nagość nie jest obowiązkowa, choć wielu demonstrantów rezygnuje z ubioru. Ponieważ jednak to letni dzień, nie zapominają o takim akcesorium jak okulary rowerowe – to zawsze się przyda i na pewno nie przeszkadza w zrzuceniu garderoby. Kapelusz czy czapka z daszkiem też są dozwolone.
Co demonstranci świętują 10 czerwca?
W kalendarzu nie brak świąt budzących skrajne emocje. Jednym z najbardziej kontrowersyjnych jest właśnie Dzień Jazdy Nago Na Rowerze obchodzony 10 czerwca. Jedni negują uroczystości, mówiąc, że to nieprzyzwoite promowanie nagości, inni uważają akcję za rodzaj przedstawienia, happeningu ulicznego, a pozostali rozumieją głębsze przesłanie, z którym wychodzą uczestnicy wydarzenia. Chodzi przecież o krzewienie idei zdrowego trybu życia, aktywności fizycznej, troski o ciało i samopoczucie każdego człowieka. Dla manifestantów ważne jest również przekonanie społeczeństwa o konieczności wprowadzenia zmian, odrzucenia tego, co szkodzi środowisku, a stawianie na alternatywne rozwiązania (zielona energia, odnawialne źródła).
Choć 10 czerwca obchodzimy tak nietypowe święto, niewielu z nas o nim wie lub słyszało. W 2004 roku uroczystość została zorganizowana w 10 krajach, 28 miastach. To inicjatywa, w której przede wszystkim biorą udział artyści, pacyfiści, zwolennicy ochrony środowiska czy naturyści. Czy sieją zgorszenie, czy też niosą ważne przesłanie, to już każdy musi ocenić sam.
Artykuł sponsorowany
Zobacz także:
- EllaOne czy Escapelle – która tabletka „dzień po” będzie lepsza?
- Friends with benefits – co to jest? Jak działa relacja FWB?
- Zoofilia, czyli pociąg seksualny do zwierząt
- Czym jest kandaulezizm? Czy to zaburzenie może być szkodliwe?
- Po jakim czasie działają tabletki antykoncepcyjne? W jakim momencie antykoncepcja hormonalna zaczyna chronić przed ciążą?