Okazuje się, że zaburzenia szczytowania to wcale nie problem, który dotyka tylko i wyłącznie kobiet. Problemy z orgazmem u mężczyzn zdarzają się u niewielkiego odsetka populacji. Jakie są tego powody i jak można temu zaradzić?
Chcesz czerpać radość z seksu, ale odczuwasz problemy z osiąganiem orgazmu? To dość wstydliwa kwestia, o której rzadko się rozmawia – szczególnie wśród mężczyzn. Przyczyny problemów z orgazmem u mężczyzn mogą być bardzo różne – począwszy od niskich poziomów testosteronu po urazy rdzenia kręgowego lub cukrzycę. Jak radzić sobie z tym krępującym i często nieprzyjemnym zaburzeniem?
Przyczyny zaburzeń seksualnych u mężczyzn
Brak orgazmu, wzwodu i ejakulacji wcale nie jest tak prostą sprawą, jak mogłoby się wydawać. Seksuolodzy potwierdzają, że na libido i życie erotyczne ma wpływ wiele różnych czynników – nie tylko relacja z partnerem i aktualny stan podniecenia. Najczęściej wymieniane przyczyny problemu z orgazmem u mężczyzn obejmują m.in.:
- zbyt niską produkcję testosteronu lub jego obniżone stężenie z innych powodów. Prawidłowa gospodarka hormonalna jest bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na życie erotyczne;
- choroby tarczycy;
- schorzenia wpływające na układ nerwowy, do których można zaliczyć cukrzycę, wylewy i przebyte urazy rdzenia kręgowego;
- zaburzenia przysadki mózgowej;
- przebyte (nawet całkowicie udane) operacje miednicy;
- choroby penisa;
- nieodpowiedni styl życia – szczególnie nadużywanie alkoholu, używek i niektórych leków;
- wiek;
- kondycję psychiczną – anorgazmia może być spowodowana depresją, nerwicą, przewlekłym stresem, poczuciem winy, lękiem, gniewem, kompleksami lub niską samooceną. Niektórym osiąganie satysfakcji seksualnej utrudniają skrajnie duże obawy przed chorobami wenerycznymi lub zapłodnieniem;
- traumatyczne przeżycia seksualne z przeszłości, lub nawet zwykłe nieprzyjemne doświadczenia;
- relacja partnerów, w szczególności ich niedopasowanie emocjonalne i seksualne;
- uwarunkowania społeczne – niektórzy wynoszą ze swojego domu i sposobu wychowania dużą niechęć do seksu. Jeżeli kwestie związane z życiem seksualnym były przez wiele lat tematem tabu, może to skutkować różnymi problemami z erekcją i męskim orgazmem. Takie dysfunkcje widoczne są szczególnie wśród osób o niestandardowych upodobaniach.
Trudności z osiąganiem orgazmu – leczenie zaburzeń
Rozpoznanie i zrozumienie natury problemu jest pierwszym krokiem w stronę odzyskania pełnej sprawności seksualnej. Konkretne metody leczenia powinny być dobrane do natury problemu z orgazmem u mężczyzn. W niektórych przypadkach wystarczy zmiana sposobu stymulacji i rozmowy partnerskie. Warto też nauczyć się odkrywać własną zmysłowość i upodobania poprzez masturbację. Zadbaj o zdrowy tryb życia – odstaw używki i zredukuj stres.
Problemy z orgazmem u mężczyzn – kiedy warto udać się do specjalisty?
Istnieje jednak wiele przypadków, w których te proste metody nie wystarczą. Jeżeli zaburzenia orgazmu i wytrysku powtarzają się u ciebie dość często, warto udać się do lekarza. Specjalista skieruje cię na odpowiednie leczenie. Gdy źródło problemu związane jest z zaburzeniami psychicznymi, przyda się profesjonalna terapia.
Problemy z orgazmem u mężczyzn zdarzają się stosunkowo rzadko, lecz nie należy ich ignorować. Panowie często odbierają swoją seksualność jako bezpośrednie odzwierciedlenie męskości i własnej wartości. Jakiekolwiek nieprawidłowości związane z erekcją lub wytryskiem są nie tylko wstydliwe, ale też frustrujące i dość mocno niepokojące. Okazuje się, że źródło problemu może być poważne i może wymagać specjalistycznego leczenia. Z tych powodów warto jak najszybciej udać się po diagnozę. Dopiero na jej podstawie można obrać właściwy tok działania.
Zobacz także:
- Kiedy problemy z erekcją zgłosić do lekarza? Leczenie zaburzenia erekcji i problemy ze wzwodem oraz problemy z potencją
- Jak osiągnąć orgazm?
- Orgazm bez wytrysku u mężczyzn – co to jest suchy wytrysk?
- Anorgazmia, czyli brak orgazmu – potencjalne przyczyny zaburzeń orgazmu
- Stulejka u dorosłych – leczenie i charakterystyka schorzenia